Giresun tombul fındığına değer katma çalışmaları yapılıyor.

GİRESUN KALİTE FINDIKLARA DEĞER KATMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

Giresun Tombul Fındığı Denetim Merci Yürütme Kurulu, Giresun Tombul Fındığının ticari değerinin artırılması ve marka değerinin korunması için çalışmalarını hızla sürdürüyor. Denetim Merci Yürütme Kurulu olarak, Fiskobirlik tarafından tescil ettirilmiş olan Giresun Tombul Fındığı için ticari alanda güvenilir bir şekilde ticaretinin yapılması, tağşişin önlenmesi ve korunması, tüketicinin coğrafi işaretli ürünlere güvenli bir şekilde ulaşması, Giresun kalite fındıkların piyasa değerinin korunması ve çiftçinin hak ettiği alın terinin alması için çalışmalarımız sürmektedir. 
Bu amaçla toplanan Giresun Tombul Fındığı Denetim Merci Yürütme Kuruluu; (Fiskobirlik, Giresun Ticaret Borsası, Giresun Üniversitesi, Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden oluşan paydaşlarla) haftalık toplantılarını yaparak çalışmalarını nihayete erdirmek üzeredir. Çok kısa zamanda Coğrafi işaretin kullanımıyla ilgili lansman toplantısı yapacağız. Giresun Ticaret Borsası da bu süreçte e-ticaret sitesini hayata geçirerek tescilli Giresun kalite fındıkların ve diğer ürünlerin tüketicilere doğrudan ulaştırılması sağlanacaktır. Bu çalışmalarımıza ilaveten, Giresun Tombul Fındığının Avrupa Birliğinde de tescil edilmesi için, yapılan müracaatı da titizlikle takip ediyoruz. Yine paydaş kuruluşlarımızla yürüttüğümüz çalışmayla, halk arasında Giresun sivrisi ve Giresun karası fındıklarımız ile Giresun fındık ezmesi ve Giresun fındıklı krokan ürünlerinin de tescil edilmesiyle ilgili başvurular yapılmış olup, Türk Patent ve Marka Kurumu'yla yakın çalışma içerisindeyiz. Umuyoruz ki, kısa sürede bu ürünlerinde tescil edilmesi mümkün olacaktır. 
Yerli ve milli ürünlere ilginin artması, hem çiftçimize ve sanayicimize, hem de tüketiciye fayda sağlayacaktır. Sürdürülebilir fındık tarımı ve güvenli gıdayla ilgili çalışmalarımız büyük gayretlerle devam ettiğini birkez daha hatırlatarak, kıymetli çiftçimize, sektörümüze ve siz değerli tüketicilerimize saygılarımızı sunarız.

GİRESUN TOMBUL FINDIĞI DENETİM MERCİ YÜRÜTME KURULU
Bu duyuru 1824 ' kez görüntülendi.