TESCİLLİ GİRESUN KALİTE FINDIK YETKİ BELGESİ VERMEYE DEVAM..

 

TESCİLLİ GİRESUN KALİTE FINDIK YETKİ BELGESİ VERMEYE DEVAM EDİYORUZ.

Fındık üretimi yapılan ülkemizde; kendisine özgü aroma ve tadı, vitamini, mineral ve yağ oranı değerleriyle mevcut fındık çeşitleri içerisinde tartışmasız en kaliteli fındık Giresun kalite fındıklardır. Bu kalite ve özelliğinden dolayı da ünü ve şöhreti Dünya’ya bu adla yayılmıştır. Ülkemizde yetiştirilen kabuklu fındıklarda bu yönüyle iki kaliteye ayrılmıştır. BİRİNCİSİ GİRESUN, diğeri ise levant kalitedir. Bu Coğrafyadan yapılan göçlerle, gerek yurt içi, gerekse yurt dışına götürülen fidanlarda elbet fındık meyvesi üretimi gerçekleşmiş, ancak bu coğrafyadaki fındık kalite ve özelliklerini alamamıştır.

Giresun Kalite Fındıklar Denetim Merci Yürütme Kuruluna müracaat eden 2 firma ve bir üretici/çiftçiye daha Coğrafi işaret tescilli Giresun Kalite fındık “YETKİ BELGESİ” verildi. Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi BAYRAKTAR tarafından ilgili firma ve üretici/çiftçiye yetki belgeleri verilirken şu açıklamalarda bulundu.

“İçinde bulunduğumuz 2019 fındık alım sezonunda,  Coğrafi işaret tescilli Giresun Kalite fındıkları almaya/satmaya/işlemeye dair yetkilendirdiğimiz Ak Gıda ve Hoydi28 Fındık firmaları ile üretici/çiftçimiz Aslan&Demet Öztürk üretmiş olduğu ürünlerde yüksek güvenlikli karakodlu hologram kullanacaklar, bu hologram sayesinde gerçek Giresun kalite fındığını ulaştırmış olacaklardır. Bugün ve daha önceki müracaatlarla birlikte yetkilendirdiğimiz gerçek&tüzel işletme sayımız 20ye ulaşmıştır. Ön değerlendirme aşamasında olan gerçek&tüzel işletme sayısı da bugün itibariyle 10’dur. Gerek tüketicilerin, gerekse toptan/perakende sektöründeki tedarikçilerin, gerçek Giresun Kalite fındıklara ulaşmasında sorun yaşamamaları için, Denetim ve izleme altında olan gerçek&tüzel işletmeleri tercih etmelerini öneriyoruz. Bu anlamda, https://www.giresunkalitefindik.com/tr/tescil/Yetkilendirilmis-Firmalar.html linkinde güncel gerçek&tüzel işletmeleri yayınlıyoruz.”

 

                   Konuyla ilgili olarak Giresun Kalite Fındıklar Denetim Merci Yürütme Kurulundan da şu açıklamalara yer verildi.

Coğrafi işaretli ürün amblem ve logo kullanımı, ürünü kullanan, imal eden, mamul haline dönüştüren firma ve işletmelere de değer katacaktır. Böylece, toplumsal hayat içerisindeki varlığı, tercihi, önemi, ülkeye sağladığı sosyoekonomik katkısı ve markalaşmadaki önemi artacaktır. Bu da bölgede yetiştiriciliğini yapan çiftçiye aranan ürün olması sebebiyle fiyat farkı olarak yansıyacaktır. Bu anlamda yaklaşan fındık sezonu öncesi, GİRESUN KALİTE fındık ticareti ve sanayiindeki gerçek/tüzel işletmelerin FİSKOBİRLİK’e veya paydaş kuruluşlara müracaat ederek COĞRAFİ İŞARET KULLANIMI YETKİ BELGESİ almalarını tavsiye ediyoruz. Aksi halde, 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanununa göre Giresun kalite ismini kullanmaları mümkün olamayacak ve cezai işleme muhatap olacaklardır.   

Bugün Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi BAYRAKTAR tarafından takdim edilen “YETKİ BELGESİ” töreninde, Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı Piraziz’den Aslan Öztürk ve Kızı Cumhuriyet Tarihi Doktora öğrencisi Demet Öztürk’ü de yetkilendirdik. İlk defa üretici/çiftçimize yetki belgesi verdik. Bu çiftçimiz kendi ürettiği mahsulleri, sosyal medya aracılığıyla doğrudan tüketiciye ulaştırmaktadır. Temennimiz, diğer üretici/çiftçilerimizin de bu uygulamaya dâhil olmaları ve ürünlerinde hologram kullanmalarıdır. Böylece, üretici/çiftçilerimizde üretmiş olduğu ürünlerde yüksek güvenlikli karakodlu hologram kullanacaklar, bu hologram sayesinde gerçek Giresun kalite fındığını tüketicilerine ulaştırmış olacaklardır.

Fiskobirlik tarafından tescili sağlanan Giresun Tombul Fındığı, Giresun Sivri Fındığı ve Giresun Kara Fındığı için ticari alanda güvenilir bir şekilde ticaretinin yapılması, tağşiş/taklidin önlenmesi ve ürün kalitesinin korunması, tüketicinin coğrafi işaretli ürünlere güvenli bir şekilde ulaşması, Giresun kalite fındıkların piyasa değerinin artırılarak bu coğrafyadaki çiftçinin hak ettiği alın terinin alması için (Fiskobirlik, Giresun Ticaret Borsası, Giresun Üniversitesi, Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden oluşan paydaşlarla) Giresun Kalite Fındıklar Denetim Merci Yürütme Kurulu olarak, GİRESUN KALİTE fındıklarımıza değer katma çalışmalarımız devam edecektir.

 

 

GİRESUN KALİTE FINDIKLAR DENETİM MERCİ YÜRÜTME KURULU

 

 

Hoydi28 marka&işletme sahibi Ayhan AKTEN ve Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi BAYRAKTAR

Ak gıda&Gaffaro fındık marka&işletme ortağı Mehmet Tuğrul AK ve Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi BAYRAKTAR

Fındık Harmanı marka&fındık bahçesi sahibi Aslan ÖZTÜRK ile kızı Cumhuriyet Tarihi Doktora öğrencisi Demet ÖZTÜRK ve Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi BAYRAKTAR

 
Bu duyuru 1950 ' kez görüntülendi.