TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ DE GİRESUN FINDIĞINA DESTEK VERDİ..

Öncelikle İdlip’teki hain saldırıda şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyerek başlamak istiyorum. Şehitlerimizin mekanları cennet olsun. Ülkemize ve Ailelerine başsağlığı ve sabır diliyorum.

Bugün (28.02.2020) Giresun Ticaret Borsası müştemilatındaki Giflidaş lisanslı depo tesislerinden sevk edilecek TMO’ya ait 2019 yılı ürünü Giresun Kalite tombul kabuklu fındıkların sevkine iştirak etmek için bir araya geldik. Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından üreticilerden satın alınan ve lisanslı depoya stoklanan 2019 yılı ürünü Giresun Kalite tombul kabuklu fındıkların ilgili yere sevkindeki süreci uygulamalı olarak hep birlikte şahitlik edeceğiz.

Toprak Mahsulleri Ofisi’yle yaptığımız temaslar neticesinde, Coğrafi İşaret tescili almış Giresun (tombul, sivri, kara) Kalite fındıkların denetim ve izlenebilirliğini oluşturmak amacıyla, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin talebi üzerine ilk defa bir KAMU KURULUŞU’na “Yetki Belgesi” düzenledik. TMO’nun öncülük etmesi ve Coğrafi İşaretli Ürünlere sahip çıkması çok önemli ve kıymetli bir girişimdir.. Bugün burada yapılacak sevkıyatlarda kullanılacak çuvalları kontrol mührüyle kapatarak QR kodlu hologramla söz konusu fındıkların etiket tanımlamasını gerçekleştiriyoruz. Gerek lisanslı depodan, gerekse diğer depolardan özel sektöre yapılacak Coğrafi İşaret tescilli Giresun (tombul, sivri, kara) Kalite fındıkların sevkinde bu uygulamanın hayata geçirilmesi ve uygulanabilirliğinin oluşturması oldukça önemliydi. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu çerçevesinde, güvenli gıda ve izlenebilirliği oluşturarak gerçek Giresun (tombul, sivri, kara) Kalite fındıklardan imal edilecek ürünlerin tüketiciye ulaşmasında öncülük etmeleri Denetim Merci, Paydaş Kuruluşlar ve Tescil sahibi Fiskobirlik açısından önemsenen bir çalışmadır. Bu anlamda, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Sayın Ahmet Güldal’a, Genel Müdür Yardımcılarına, Fındık İşleri Daire Başkanlığına ve TMO Giresun Şube Müdürlüğü’ne çok teşekkür ediyorum. Uyum içinde sistemi oluşturmaya hep birlikte gayret ettik, etmeye de devam edeceğiz.

TMO’nun önümüzdeki süreçte ihale edeceği Giresun (tombul, sivri, kara) Kalite fındıklar içinde aynı uygulamayı yapacağız. TMO’dan Giresun (tombul, sivri, kara) Kalite fındık alacak özel sektörü de yetkilendirerek denetim ve izlenebilirliği sağlayacağız. Böylelikle, tescilli ürünlerin üreticiden tüketiciye ulaşan evrelerini izleyerek gerçek Giresun kalite fındıklardan imal edilen ürünlerin gönül rahatlığıyla tüketiciye ulaşması sağlanmış olacaktır. Tüketicimiz, Coğrafi işaret amblem ve logolu ürünleri gördüğünde, üzerindeki QR kodu cep telefonundan okutarak veya www.giresunkalitefindik.com sitesindeki sorgulama ekranına seri nosunu girerek ürün ve imalatçı firma, fındık tedarikçisi hakkında bilgilere ulaşabilecektir. Gerek tüketicilerin, gerekse toptan/perakende sektöründeki tedarikçilerin, gerçek Giresun Kalite fındıklara ulaşmasında sorun yaşamamaları için, Denetim ve izleme altında olan gerçek&tüzel işletmeleri tercih etmelerini öneriyoruz.

Bu anlamda, www.giresunkalitefindik.com sitesindeki yetkilendirlimiş firmalar linkinde güncel gerçek&tüzel işletmeleri yayınlıyoruz. Verilen belgenin Toprak Mahsulleri Ofisi’ne hayırlı olmasını, bol/bereketli kazançlar getirmesini diliyoruz. Coğrafi işaretli ürünler üzerinde ticari faaliyet gösteren gerçek/tüzel işletmelere de buradan çağrımızı tekrarlıyorum. FİSKOBİRLİK’e veya paydaş kuruluşlara müracaat ederek COĞRAFİ İŞARET KULLANIMI YETKİ BELGESİ almalarını tavsiye ediyoruz. Aksi halde, 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanununa göre Giresun kalite ismini kullanmaları mümkün olamayacak ve cezai işleme muhatap olacaklardır. Tüketicilerimize de şu tavsiyelerde bulunuyoruz. Denetim ve kontrolden geçmiş Coğrafi işaretli ürün logosu ve hologramı kullanan gerçek&tüzel işletmelerin ürünlerini tercih ediniz.

 

GİRESUN KALİTE FINDIKLAR DENETİM MERCİ YÜRÜTME KURULU
Bu duyuru 1435 ' kez görüntülendi.